Plánujete tapetování bytu? Co takhle tentokrát to zkusit s tapetami tekutými?
Bude vás bavit jejich pokládka
Pracovali jste někdy s klasickými papírovými tapetami? Pokud ano, tak si dovedete představit, jak náročná je to akce, a kolik úsilí, trpělivosti a času vám to zabere. Vtip je v tom, že musíte každou tapetu ustřihnout z role, namazat lepidlem, nechat provlhnout a pracně ji pokládat na stěnu, vyrovnávat, vyhlazovat, lícovat s vedlejší tapetou, někdy se tapeta roztrhne, někdy se vám přilepí na kalhoty nebo na vlasy, budete mít ruce od lepidla a nakonec stejně budou spáry mezi tapetami viditelné – málokdy se totiž povede je slícovat přesně k sobě, aby seděly na desetinu milimetru.
Tapetování klasickými tapetami je opravdu náročné a zdlouhavé a výsledný efekt vás mile překvapí pouze tehdy, pohrajete-li si s nimi opravdu nesmírně precizně. To s tekutými tapetami budete mít práci snazší.
Podmínkou je pouze mít povrch stěny suchý, odmaštěný, zbavený nečistot a prachu, podobně, jako je tomu u klasického tapetování. Pak si smícháte sypkou směs s vodou, aby vznikla kašovitá hmota, konzistencí podobná vápennému štuku, a začnete hmotu roztírat dřevěnou nebo ocelovou stěrkou. Práce je velmi zábavná, rychlá a jednoduchá, po chvíli již získáte potřebný grif a hlavně nikde žádné lepidlo za ušima a žádné viditelné spáry. Povrch je souvislý, bez spojů a nerovností, a do hloubky tří milimetrů dokonce zakryjete všechny hrbolky či praskliny na zdi.
A kde koupit tekuté tapety? Ve specializovaných obchodech, které nabízí dostatečně široký výběr dekorů. Tekuté https://www.dekorativka.cz/tekute-rtenky–lesky/ tapety jsou totiž velmi atraktivní a vyrábí se v desítkách, možná stovkách barev a vzorů, z nichž některé vypadají až luxusně. Jejich výhodou je i to, že jde o čistě přírodní materiál (celulózu, hedvábí, bavlnu, slídu a další přírodní složky), a že neobsahují žádné syntetické barvy či pojiva na bázi acetonu, toluenu, formaldehydu atp.