Zdražování začalo, a konec je v nedohlednu

Vše se začíná rozpadat jako domeček z karet. Ohromné zdražování dopadá na všechny, a ti, kdo do teď žili od výplaty k výplatě, jsou najednou na pokraji chudoby. Finanční potíže mohou vést k rozpadu společnosti, psychickým obtížím jednotlivců, a velkým nepokojům. Lidé začínají být nervózní, solidarita bere za své, a tak už se neviní jen Rusko, ale rovněž i lidé z Ukrajiny, kteří u nás hledají bezpečné útočiště. V normální situaci by větší procento lidí přihlédlo k tomu, že se jedná o ty, kdo přišli o domovy, a mají strach o svůj holý život. V této situaci je však spousta lidí už vidí pouze jako parazity, kteří si odkrajují z toho, co by mělo náležet jim. Strach o vlastní jistotu nutí lidi přemýšlet jinak. A co může běžný občas z nižší střední třídy dělat, aby se neutopil v přílivu zdražování? Vydržet, zabrat, zatnout zuby. Nakonec dokud máte střechu nad hlavou, a co jíst, jste na tom ještě dobře.

prázdná peněženka

Někde se však šetřit nedá

Hypotéky, které zvedají úrokové sazby jsou velkou obtíží pro spoustu rodin, které doposud tak tak splácely. Nyní totiž začíná jít do tuhého, a mnohdy ani chatrné úspory nestačí. Nejhorší je pravděpodobně ta bezmoc, kdy lidé nemohou tento problém nijak řešit. Vzdát se střechy nad hlavou totiž opravdu není řešení. Dále pak čím dál dražší energie, které jsou rovněž potřeba k přežití. Můžeme méně svítit, oblékat se tepleji, abychom ušetřili za plyn, a sprchovat se kratší dobu. To však nejspíš nebude stačit. Rovněž pak ceny pohonných hmot, na kterých spousta lidí zkrátka šetřit nemůže. Někdo by namítl, že mají například jezdit do práce na kole, avšak pokud je tlačí časová tíseň, musí stíhat vyzvednout děti ze školek a škol, jinak to zkrátka nejde. Lze šetřit na nákupech potravin, oblečení, hraček, i elektroniky. Zřídit si levnější paušál, spokojit se s pomalejším internetem. Tím to však končí.

sloupky z mincí

Světélko naděje

Co však naopak není tak úplně nedostatkové, je práce. Ačkoliv si mnozí stěžují, že nemohou sehnat zaměstnání, jedná se spíš o jejich nároky, než-li o nedostatek pracovních míst. Práce je dost, a pokud nebudeme vybíraví, můžeme si sehnat zaměstnání, i brigádu, a vydělat tak peníze na to, abychom tuto těžkou dobu přežili. Rovněž se pak informovat o možnosti sociálních přídavků, které jsou nyní díky zvýšení životního minima dostupnější, a dosáhnou na ně i ti, kdo ještě před pár měsíci neměli šanci.