Mýty ohledně refinancování hypotečního úvěru

Refinancování hypotéky https://www.fahd.cz/refinancovani-hypoteky/ je spojené s celou řadou mýtů a polopravd. Pojďme si společně alespoň některé z nich vyvrátit.

čtení zákona

Několik měsíců před koncem fixace by vás aktuální věřitel měl upozornit na nové podmínky na další fixní období. Pokud budete nové podmínky akceptovat, nic se pro vás nemění a i nadále budete splácet jako doposud. V případě, kdy zjistíte, že vám nově nastavené podmínky nevyhovují, je ideální chvíle na refinancování hypotéky. Nabídky od konkurence povětšinou využívají klienti, kteří u konkurence naleznou výrazně výhodnější nabídku v podobě nižší úrokové sazby, delší doby splácení, menších měsíčních splátek atd. Přesto se najde řada Čechů, která této vstřícnosti ze strany bank nikdy nevyužije a i nadále platí dražší hypotéku, i když by se jejím refinancováním dalo ušetřit tisíce korun ročně.

Mýtus č. 1: S refinancováním musí aktuální věřitel souhlasit

podpis smlouvy

Refinancování hypotéky je vlastně ve zkratce předčasné splacení aktuálního hypotečního úvěru úvěrem novým, který je však pro dlužníka sjednán za výrazně výhodnějších podmínek. Pokud tedy objevíte výrazně výhodnější podmínky u konkurence, není zapotřebí žádat o svolení aktuálního věřitele. Jediné, co je zapotřebí, je ho o svém počínání obeznámit alespoň s měsíčním předstihem.

Mýtus č. 2: Vysoké poplatky za předčasné splacení úvěru

Refinancovat hypoteční úvěr je v současné době možné kdykoliv. Pokud se tak dlužník rozhodne v době fixace, věřitel mu není oprávněn naúčtovat žádné penále či poplatky za ušlý zisk. I mimo období fixace je však většina bankovních společností velmi vstřícná a poplatky za předčasné splacení jsou minimální.

Mýtus č. 3: Refinancovat je možné jen na konci fixace

Předčasně splatit hypotéku je v současné době možné kdykoliv, tedy i mimo období fixace.