Autoturistika

Co to vlastně je ta autoturistika? V širším pojetí je to v podstatě veškeré cestování, kdy se na dovolenou vydáte autem. Jenže je využití automobilu pouze k cestě do místa dovolené a zase zpět domů to opravdové „autoturistování“? Myslím, že ne. Auto, bylo, je a vždy bude nástrojem svobody. Převeze vás, kam chcete. Jde o rychlou přepravu, umožní vám stihnout spoustu věcí, zažít mnohá dobrodružství a vidět řadu zajímavých míst v krátkém časovém úseku. Chcete-li automobil maximálně využít pro poznávání zajímavých míst, budete muset před dovolenou obětovat trochu času přípravě dovolené. Nejdříve si ujasněte, co od dovolené očekáváte, jaké jsou vaše preference zaměření cílů dovolené. To vám umožní udělat si jakýsi itinerář cesty.

Cestovat lze s každým vozem

Itinerář přizpůsobte přáním celé posádky automobilu. Nevynechejte z plánování ani své děti. Pokud to jsou již školáci, určitě slyšeli o nějakých místech, které je zaujaly a třeba by měli zájem je vidět na vlastní oči. Také děti rády tráví čas volněji než rodiče. Zařaďte proto do plánů i nějaké koupání či sportovní parky, jako jsou lanová centra a podobně. Vy dospělí se spravedlivě podělte o čas na dovolené podle svých zájmů. Někdo rád prohlídku měst a muzeí, někdo miluje hrady a zámky, jiný se rád prochází po horách.

Nezapomínejte na oddech

Vše se nachází u nás doma. Vůbec nemusíte překročit státní hranice. Zajímavých míst je u nás tolik, že jedna dovolená vám nepostačí na poznání ani zlomku z jejich celkového počtu. Když už máte vytipované cíle, začněte s plánováním těch praktických záležitostí. Kde se budete stravovat, kde budete spát. Při plánování nedělejte jednu chybu, kterou bohužel spáchá spousta lidí. Plánují příliš přesně. Dovolená je o svobodě. Do plánů započítejte prodlevy na odpočinek, na různá zdržení a na možné komplikace. Když vám vznikne nějaký časový náskok, nějaké jeho využití určitě vymyslíte. Je to příjemnější než stíhat nestihatelné.