Věnujte se vaši matraci, budete líp spát

Když kupujete postel, vybíráte mezi velikostmi, pohodlím a „designem“. Do takové postele patří prvek, který je nejdůležitější pro náš spokojený a v první řadě kvalitní spánek. Je to matrace, která ho dělá bezproblémový, nebo naopak o něco špatný. Proto je potřeba o její strukturu pečovat a nenechat ji ležet v rámu postele jen tak, po dobu několik let.
medvídek na matraci

PROSTĚRADLO JAKO CHRÁNIČ, ALE I PROBLÉM

Při výběre prostěradla musíte zpozornět. Prostěradlo musí být vyrobené z prodyšného materiálu, díky kterému pod ním může vaše matrace dýchat. Velký problém nastává při pořízení nepromokavého prostěradla, který nezachycuje jenom tekutinu, ale brání potřebné cirkulaci vzduchu, který matrace za všech okolností potřebuje.

PŘI VÝMĚNĚ POVLEČENÍ DBEJTE NA VĚTRÁNÍ

Povlečení na svým ložním prádle musíte pravidelně měnit a prát. Když se k tomuto úkonu chystáte, nechte alespoň hodinu vaši matraci vyvětrat u otevřeného okna. Nepokládejte na ní peřiny, ani polštáře, ale nechte ji potřebnou vzdušnost, ať se chvíli pročistí.

PRANÍ POTAHU JE DŮLEŽITÉ, ALE NEDĚLEJTE TO ČASTO

Každá matrace má (nebo by měla mít) pratelný potah. Je to z důvodů možného znečistění. Když už k němu dojde, je na místě ho hodit do pračky. Dbejte ovšem na dodržování pokynů, co se týče teploty a materiálu. Nevyvařujte ho na 90° jenom proto, že je bílé barvy. A neperte ho jako vaše běžné oblečení. Jenom v nutných případech.

Většina dnes prodejných matrací využívá dvě strany vhodné pro spaní. Jedná se o teplou a zimní, která se otáčí v dané roční období. Jak to s nimi je, a proč je důležité je měnit?


1. Letní strana matrace se vyrábí z kokosového vlákna, nebo jemných druhů bavlny. Tyto materiály ochlazují a nekumulují teplo. Proto se naše tělo na nich nezahřívá ani s teplou peřinou, kterou jsme v noci zakrytí.


2. Zimní strana matrace se vystýlá z ovčí vlny, která je teplá a neabsorbuje vlhkost. Díky tomu se ani v zimě nezapaříte a bude se vám spát komfortně. Vlna udržuje mikroklima, které si po dobu spánku vyhřejete. Z toho důvodu nepřehřívá naše tělo, ale zároveň zabrání chladu.

klidný spánek
Pokud budete pravidelně otáčet tyto strany v zimě a v létě, prodloužíte si tím životnost vaší matrace
a také využijete její účelnost. Správnou péči o ní, si zabezpečíte kvalitu vašeho spánku po dobu několik let. Nezapomínejte, že i matraci je nutné někdy vysát. Speciálním antibakteriálním vysavačem (který je dobré mít doma na všechno), vyčistíte vaši matraci nejenom od prachu, ale i od virů, bakterií, roztočů, plísní a alergenů.