Koně zastupují psychology i psychiatry. Jak využít jejich služby?

Kůň není jen zvíře, se kterým vyhrajete závod nebo dostih a vyděláte peníze. Může být váš nejbližší přítel, který je schopný poslouchat a na slova reagovat. Koně mají stejně jako psi obrovskou schopnost rozeznat lidské emoce a zachovat se podle nich. Můžete se s nimi smát, nebo sdílet trápení v duši.
Málokdo z těch, kdo nejezdí od malička, si pořídí koně a věnuje mu většinu svého času. To ovšem není překážka na cestě ke čtyřnohému příteli. V současné době najdete v každé malé vesnici stáj. A většina z nich nabízí starší a klidné koně pro laiky a začátečníky. Prvním krokem tedy je tuto stáj navštívit.
kůň ve stáji

Důvěru koně si musíte získat

Ke školním koním většinou dochází dva nebo tři jezdci. Kůň je ovšem schopen si jednoho z nich oblíbit a brát ho za svého pána. Jeho důvěru a oddanost nebudete mít během chvíle. Ideální je přijít alespoň třikrát do týdne a strávit s ním dvě nebo tři hodiny.
Začněte hřebelcováním. Právě při této činnosti se vzájemně nejlépe poznáte a zapamatujete. Kůň může přežvykovat seno a vy se věnujte jeho srsti a hřívě. U toho si s ním povídejte. On bude hlas vnímat a vám se uleví, protože se někomu svěříte. Hřebelcováním můžete klidně strávit i hodinu.
políbení koně

Nejkrásnější pohled na svět je přece z koňského hřbetu

Jak koně nasedlat, nauzdit, i jak se obecně ve stáji chovat, vám vysvětlí ošetřovatel. A pak vyrazte do terénu. Někteří koně jsou tak klidní, že na vyjížďky do lesa s nimi můžete i o samotě. Největším relaxem je procházka v kroku. Když slyšíte koňský dech, vnímáte jen pohyb hřbetu a sledujete přírodu kolem, stres a negativní myšlenky se samy vytratí.
Samozřejmě i venku můžete na koně mluvit. Pak uvidíte, že za vaším hlasem obrací uši a poslouchá. Důležitý je výběr vhodného terénu. Držte se osvědčené trasy, kterou s vámi poprvé někdo projde. Až budete mít s jezdectvím delší zkušenosti, vezměte v létě koně do rybníka. Stačí mu smočit nohy a vodou ho postříkat, v parných dnech vám bude vděčný. Navíc upevníte vzájemnou důvěru.
K překonání a uvolnění spěchu a stresu používá každý jeden člověk odlišné metody. Věnovat volný čas zvířeti patří spíše klidným a introvertním bytostem. Koně jsou mimořádně inteligentní a sensitivní. Ačkoli budete z počátku potřebovat rady zkušenějších jezdců a „koňáků“, později čistou koňskou duši oceníte a nebudete si bez ní moci představit život.