Už staří Řekové (a možná i Římané) …

Olivový olej provází lidstvo od nepaměti. Existují důkazy, že byly na Středním východě pěstovány olivy už šest tisíc let před naším letopočtem.
–         Antičtí Řekové, kteří měli v oblibě mytologii a různé symboly, považovali olivovník za posvátný strom, který je symbolem moudrosti a míru.
Olivy používali jako svůj hlavní zdroj tuku. Řekové se také zasloužili o to, že se olivový olej dostal do mnoha okolních oblastí. Olivový olej není jen kuchyňskou surovinou, která už nemá jinou funkci. Může pomoci i po zdravotní stránce. Vědci zjistili, že je prospěšný při stavbě kostí, a dokonce chrání před nádorovým onemocněním.
olivový olej v láhvi

Olej od hlavy až k patě

Olivový olej má své využití i v alternativní medicíně. Jestliže máte unavené tělo po dlouhém pochodu, zkuste si unavené klouby dát pomocí této suroviny opět do pořádku.
o   Stačí nahřát šálek olivového oleje, nanést na postižené místo a chvilku masírovat.
o   Teplý olej bolavé místo prohřeje a uvolní.
Olivový olej můžete využít i při bolesti v krku.
o   Jestliže máte pocit vyschlého hrdla, stačí užívat jednu lžičku, dokud problémy neodezní.
olivový olej v misce
Olej z oliv se dá zkrátka použít na mnoho způsobů. Jedním z problémů, které dovedou hodně otrávit život, je zácpa. Nemusíte hned sahat po nějakém drastickém projímadle. Stačí olivový olej. Zvláště ženy se často trápí tím, že se jim zeslabují anebo vypadávají vlasy. Problém se velice zmírní právě použitím tohoto přírodního produktu. Nebudeme ho ale masírovat na pokožku hlavy. Místo toho si častěji dáme zeleninový salát s olivovým olejem. Práce s chemickými prostředky často vysušují ruce natolik, že na nich kůže buď praská nebo se dělají bolestivé a nevzhledné záděry. Tomu můžeme předejít, pokud si budeme ošetřovat ruce olejem z oliv. Nejkvalitnější olivový olej se nazývá panenský, který je lisován za studena. A úplně nejvyšší kvalita se dosáhne, pokud se před lisováním odstraní pecky.