Už máte plné zuby velkoměsta a říkáte si, jestli by vám nebylo lépe někde na venkově, kde vás v noci nebudou budit neustále projíždějící auta a pokřikující opilci vracející se z večírku? Toužíte po klidném, tišším a snad i trochu bezpečnějším místě pro život? Než se ale k takovému radikální kroku uchýlíte, je třeba pečlivě zvážit nejen všechny výhody, ale také negativa, které bydlení na vesnici má.
VÍCE PRÁCE I STAROSTÍ
Pokud se chystáme přestěhovat z panelákového bytu do rodinného domu, je změna ještě výraznější. Záhy totiž zjistíme, že rodinný dům obnáší spoustu starostí a každodenní práce. Promyslete tedy, jestli na údržbu domu budete mít vůbec čas! Ne všude je zavedený plyn a jen taková příprava dřeva na zimu něco zabere!
ACH, TO DOJÍŽDĚNÍ
To je téma, které řeší snad všichni bydlící na venkově. Jsou vesnice, kde jedou sotva dva spoje během dne. Říkáte si, že nevadí, protože máte auto? Uvědomte si, že se bez něj ale neobejde a jeho nenadálá porucha vám může vážně zkomplikovat život! Nehledě na zimní škrábání oken…
ZTRÁTA SOUKROMÍ
Ano, je to tak. Vesnice je prostředí poměrně málo anonymní a možná vás překvapí, jak jsou ostatní sousedé zvědaví. Jestliže k vám přijede návštěva, není nic neobvyklého, že se v protějším domě „hýbou záclony“.
VŠECHNO BUDE DALEKO
Brzy zjistíte, že auto jste nuceni používat mnohem častěji, než jste si mysleli. V samoobsluze velký týdenní nákup neuděláte. Rovněž mnoho kulturních příležitostí v nejbližším okolí nejspíše zrovna nebude. Jestliže se vypravíte do města do divadla, do kina či na koncert, budete stát před problémem, že veřejnou dopravou se zpět nedostane a jako řidič si nebudete moct dát ani skleničku vína… Kromě dojíždění do zaměstnání musíte počítat s tím, že nejspíše i vaše děti budou dojíždět do školy mimo vesnici.